TAC Safety barriers save lives

2018 Goals Kicking League Leaders

These totals are based on any information we receive at countryfootyscores.com and will be updated as each league season concludes. This list is based on regular season tallies, not including finals. If you have any information regarding this list, please email me.

League Name Club Total
 
Alberton Kael Bergles  Stony Creek  75
Ballarat  Aaron Willitts  Bacchus Marsh 51
Bellarine  Mitchell Phelps  Barwon Heads 77
Bendigo Kaiden Antonowicz South Bendigo 76
Central Highlands  Isaac Baker Buninyong  41
Central Murray  Glenn Boyd Woorinen  53
Colac & District Thomas Mullane Grant  Otway Districts  76
Ellinbank & District Daniel Fry  Longwarry  68
East Gippsland Darren Allen   Lindenow 54
Farrer (NSW) Daniel Jordan   North Wagga Saints 63
Geelong  Aiden Grace  St Mary's 55
Geelong & District Jayden Ettridge  Bell Post Hill  53
Gippsland  Mitchell Bennett  Maffra 64
Golden Rivers Arnold Kirby  Ultima  78
Goulburn Valley  Kayne Pettifer Kyabram  100
Hampden  Jarrod Korewha  Koroit 65
Heathcote & District Matthew Perri  Leitchville Gunbower  68
Horsham & District  Jayden Kuhne Kalkee  64
Hume (NSW)  Damian Cupido Henty  108
Kowree Naracoorte Tatiara (SA)  Ben Simounds Keith  91
Kyabram & District  Wayne Pavitt Dookie United  70
Loddon Valley  Jordan Gilboy Newbridge  70
Maryborough Castlemaine District  Ashley Munari  Carisbrook 95
Mid Gippsland Dean MacDonald   Yallourn Yallourn North 94
Millewa  David Hall  Bambill 57
Mininera & District  William Slattery  Wickliffe Lake Bolac 75
MPNFL - Division 1 Aaron Edwards   Pines 59
MPNFL - Division 2 Jesse Murphy Langwarrin 72
Murray Brodie Ross  Nathalia 59
North Central  Stephen Paulke Birchip Watchem  63
North Gippsland Sturat Buckley  Sale City  50
Northern Riverina (NSW)  Brant Frankel Tullibigeal  54
Omeo & District  Max Solomon Lindenow South  72
Ovens and King James McClounan   Milawa 89
Ovens & Murray  Michael Newton Wangaratta  66
Picola & District
 Charlie Burrows Waaia  79
Riddell  Haydn Ross Riddell  71
Riverina (NSW)  Riley Corbett  Ganmain Grong Grong Matong 61
South East  Harrison Money Berwick  47
South West District Mick Wilson  Heathmere  73
Sunraysia Thomas Morrish Ouyen United  45
Tallangatta & District  Guy Telford  Kiewa Sandy Creek 83
Upper Murray Hamish Clark   Bullioh 62
Warrnambool & District  Jsaon Rowan Merrivale  72
Western Border  Brayden Kain South Gambier  51
West Gippsland  Jason Wells Koo Wee Rup 79 
Wimmera Ryan Kemp Horsham 71
Yarra Valley - Division 1  Daniel Waters Upwey Tecoma 82
Yarra Valley - Division 2 Nathan O'Keefe  Seville  75