Polaris

2019 Goals Kicking League Leaders

These totals are based on any information we receive at countryfootyscores.com and will be updated as each league season concludes. This list is based on regular season tallies, not including finals. If you have any information regarding this list, please email me.

League Name Club Total
 

50

AFL Outer East - Premier Justin Van Unen Wandin 62
AFL Outer East - Div 1  Jake Pedder Emerald 40
AFL Outer East - Div 2 Nathan O'Keefe Seville 65
Alberton Thomas McGowan  Foster  51
Ballarat Andrew Hooper Ballarat 41
Bellarine  Jordan Erskine  Anglesea 94
Bendigo  Lachlan Sharp Strathfieldsaye 129
Central Highlands  Marcus Darmody  Newlyn 103
Central Murray  Dylan Johnstone Cohuna 79
Colac & District  Dominic Dare  Alvie 83
East Gippsland Haydn Erfurth Stratford  50
Ellinbank & District Benjamin Schultz Nyora 68
Farrer (NSW) Christopher Ladhams  East Wagga Kooringal 61
Geelong  Andrew Boseley South Barwon 57
Geelong & District Mitchell Habib  North Geelong 68
Gippsland  Brad Dessent Sale 59
Golden Rivers Jack O'Rourke Ultima 74
Goulburn Valley  Kyle Muller  Kyabram 66
Hampden Darren Ewing Warrnambool 102
Heathcote & District Ben Weightman Mount Pleasant 79
Horsham & District Jaydon Stiles Natimuk 67
Hume (NSW)  Adam Prior  Culcairn 99
Kowree Naracoorte Tatiara (SA) Michael Wundke Kaniva Leeor United 66
Kyabram & District  Kasey Duncan Avenel 58
Loddon Valley Braidy Dickens  Pyramid Hill  60
Maryborough Castlemaine District  Ashley Munari Carisbrook 97
Mid Gippsland Keenan Hughes  Yallourn Yallourn North  78
Millewa  Korey Loechel Nangiloc  72
Mininera & District Jordon Buckley Woorndoo Mortlake 97
MPNFL - Division 1 Leigh Poholke  Sorrento 72
MPNFL - Division 2 Aaron Walton Seaford  65
Murray  Joshua Mellington Echuca United 125
North Central Billy McInnes  Sea Lake Nandaly 65
North Gippsland Shane Morgan Cowwarr 67
Omeo & District Jamie Barton Bruthen 63
Ovens and King Thomas Mullane-Grant Bright 113
Ovens & Murray  Lachlan Dale  Myrtleford 51
Picola & District
Chase Strawhorn  Rennie  61
Riddell & District Matthew Perri Wallan 92
Riverina (NSW)  Jacob Conlan  Griffith Swans 61
South West District  Leon Davis Heathmere  70
Sunraysia Wade Hancock Wentworth 55
Tallangatta & District Ricky Whitehead Chiltern 125
Upper Murray  Ashley Murray  Bullioh 135
Warrnambool & District  Jason Rowan Merrivale  96
Western Border Justin McConnell  North Gambier 46
West Gippsland  Nathan Gardiner Cora Lynn  78
Wimmera Cody Driscoll Stawell 46