Polaris

This list will show the top closest games and any draws for season 2019. The qualification for a close games is any game won by a point.
This list is based on Senior VCFL matches only.

This weeks additions in bold.
If you have any information regarding this section, please email me. I apologise for any omissions.

Drawn Games
Score
Team and match
Round
League
8.6 54 v 7.12 54 Kerang Balranald 14 Central Murray FNL
11.8 74 v 11.8 74 Cranbourne v Woori Yallock 12 AFL Outer East - Premier
9.7 61 v 8.13 61 Maldon v Lexton 12 Maryborough Castlemaine District FNL
12.8 80 v 12.8 80 Finley v Mulwala 11 Murray FNL
8.15 63 v 9.9 63 Tooradin Dalmore v Garfield 10 West Gippsland FNL
11.9 75 v 12.3 75 Phillip Island v Dalyston 9 West Gippsland FNL
7.11 53 v 7.11 53 Shepparton Swans v Seymour 8 Goulburn Valley FNL
10.7 67 v 9.13 67 Robinvale-Euston v Irymple 7 Sunraysia FNL
14.8 92 v 14.8 92 Geelong Amateur v Anglesea 7 Bellarine FNL
10.12 72 v 11.6 72 Lake Wendouree v Ballarat 5 Ballarat FNL
13.8 86 v 13.8 86 Buchan v Bruthen 7 Omeo & District FNL
12.11 83 v 13.5 83 Bullioh v Federal 3 Upper Murray FNL
17.7 109 v 17.7 109 Kiewa Sandy Creek v Barnawartha 6 Tallangatta & District  FNL
8.5 53 v 7.11 53 Dederang Mt Beauty v Tallangatta 6 Tallangatta & District FNL
5.2 32 v 3.14 32 Yarragon v Nyora 5 Ellinbank & District FNL
9.14 68 v 9.14 68 Wandella v Ultima 4 Golden Rivers FNL
8.8 56 v 7.14 56 Wodonga Saints v Mitta United 4 Tallangatta & District FNL
 13.12 90 v 14.6 90 North Warrnambool v Portland  1 Hampden FNL 

 

Close Games
Scores
Teams and match
Round
League
14.12 96 v 14.13 97 Chiltern v Baranawartha QF Tallangatta & DIstrict FNL
11.11 77 v 11.10 76 Longwarry v Poowong QF Ellinbank & District FNL
8.12 60 v 8.11 59 Hastings v Seaford 17 MPNFNL - Div 2
20.7 127 v 19.12 126 North Bendigo v LBU 16 Heathcote & District FNL
17.11 113 v 17.10 112 Mornington v Rosebud 15 MPNFNL - Div 1
13.10 88 v 13.9 87 Grovedale v St Albans 14 Geelong FNL
8.9 57 v  8.8 56 Neerim Neerim South v Ellinbank 15 Ellinbank & District FNL
6.10 46 v 6.11 47 Frankston Bombers v Pines 14 MPNFNL - Div 1
10.6 66 v 8.19 67 SM Giants v Minyip Murtoa 13 Wimmera FNL
10.4 64 v 9.9 63 Avoca v Maldon 11 Maryborough Castlemaine District FNL
6.11 47 v 6.10 46 Sebastopol v Melton 12 Ballarat FNL
3.10 28 v 4.3 27 Paynesville v Lakes Entrance 13 East Gippsland FNL
6.9 45 v 6.10 46 Laharum v Pimpinio 13 Horsham & District FNL
9.14 68 v 11.3 69 Deniliquin Rovers v Katamatite 11 Picola & District FNL
14.13 97 v 14.12 96 East Warrnambool v Timboon Demons 11 Warrnambool & District FNL
13.13 91 v 13.12 90 Seymour v Tatura 10 Goulburn Valley FNL
10.6 66 v 8.17 65 Sandhurst v Golden Sqaure 7 Bendigo FNL
10.16 76 v 11.11 77 Port Fairy v North Warrnambool 7 Hampden FNL
11.4 70 v 10.9 69 Mathoura v Katunga 5 Picola & District FNL
9.10 64 v 9.11 65 Tyabb v Karingal 6 MPNFNL - Div 2
12.9 81 v 11.16 82 Mooroopna v Seymour 6 Goulburn Valley FNL
10.12 72 v 11.7 73 Leongatha v Warragul 4 Gippsland FNL
10.9 69 v 10.8 68 Ballan v Carngham Linton 5 Central Highlands FNL
 12.16 88 v 13.11 89 Rumbalara v Cobram   Murray FNL
 15.7 97 v 14.12 96 Bullioh v Cudgewa   1 Upper Murray FNL