TAC Safety barriers save lives

AFL VicCountryPress Release | The top community football talent from across the state will have the chance to don their representative jumpers in the 2018 AFL Victoria Community Cup, following the release of the initial Vic Country and Vic Metro squads.

An initial 42-man WorkSafe AFL Victoria Country squad and 34-man Vic Metro side have been announced following their performance in the third instalment of the AFL Victoria WorkSafe Community Championships and taking into account player injuries and availabilities.

In addition, an initial 54-player Energy Safe Victoria Country Under 19s representative side has been released ahead of its clash with the Victorian Amateur Football Association in the 2018 Under 19 Challenge Cup.

The current highest ranked country competition and former number-one ranked community league Geelong Football Netball League boasts the most representatives in the initial Vic Country squad with ten players, followed by Goulburn Valley Football League and Ovens & Murray Football Netball League with six selections each.

The WorkSafe AFL Victoria Country side will once again be coached by AFL legend Danny Frawley, who will be keen to continue Vic Country’s winning form over Metro, after defeating Melbourne’s best by 39-points in their last encounter.

Frawley will be pitted against 199-game Footscray legend Brian Royal, who will once again lead Vic Metro’s top senior talent.

The number-one ranked Eastern Football League has eight representatives invited to join the initial Vic Metro squad, while players from the Western Region Football League (11 players), Northern Football Netball League (nine players) and Southern Football Netball League (eight players) round out the preliminary squad.

Damian Sexton will lead the next generation of country Victoria talent as coach of the Under 19 Energy Safe Vic Country squad for the tenth consecutive year.

Goulburn Valley League has secured the most selections in the initial Under 19 squad with nine players, followed by Ovens & Murray Football League and Geelong Football League with eight representatives each.

The Under 19 squad will look to claim its fifth consecutive win over VAFA, after securing a tight four point win over VAFA at Frankston Oval last year.

The Vic Country vs. Vic Metro showdown will be held at Ballarat’s Mars Stadium on Sunday July 8, with the Under 19 Challenge kicking off at 11:30am, followed by the seniors at 2:00pm.

The initial squads will conduct training sessions in mid-June, with the final squads to be released in the lead up to the 2018 AFL Victoria Community Championships.

INITIAL VIC COUNTRY SENIOR SQUAD

NAME SURNAME CLUB LEAGUE
Andrew Jarvis Ocean Grove Bellarine
Todd Stevenson Bell Park Geelong
Luke Hillman Colac Geelong
Ryan Monaghan Colac Geelong
Lochie Veale Colac Geelong
Zac Zdybel Colac Geelong
Chris Moreland Geelong West Geelong
Tom Ruggles Leopold Geelong
Jai Thompson Leopold Geelong
Marcus Thompson Leopold Geelong
Jack Blood St Mary’s Geelong
Xavier Moloney Swan Hill Central Murray
Brodie Collins Eaglehawk Bendigo
Jack Reaper Gisborne Bendigo
Adam Baird Golden Square Bendigo
Jack Geary Golden Square Bendigo
Andrew Collins Sandhurst Bendigo
Dale Hinkley Birchip Watchem North Central
Bob McCallum Drouin Gippsland
Ed Morris Drouin Gippsland
Lachlan Bramble Sunbury Ballarat
Mick Mattingly Kyabram GVFL
Kayne Pettifer Kyabram GVFL
Lachlan Smith Kyabram GVFL
Steve Stroobants Rochester GVFL
Jason Cole Seymour GVFL
Brandyn Grenfell Tatura GVFL
Nick Meredith Lavington OMFL
Matt Dussin Myrtleford OMFL
Dylan Van Berlo Wangaratta OMFL
Jydon Neagle Wodonga Raiders OMFL
Harry Wheeler Yarrawonga OMFL
Brandon Symes Yarrawonga OMFL
Lachy Batten Edithvale Aspendale MPNFL
Sam Fox Frankston Bombers MPNFL
Brenton Credlin Frankston YCW MPNFL
Christian Ongarello Frankston YCW MPNFL
Lachie Wallace Frankston YCW MPNFL
Jack Williams Camperdown Hampden
Jarrod Korewha Koroit Hampden
Kaine Mercovich Port Fairy Hampden
Shannon Beks Sth Warrnambool Hampden

INITIAL VIC METRO SENIOR SQUAD

NAME SURNAME CLUB LEAGUE
Frank Anderson South Croydon EFL
Liam Wale-Buxton Vermont EFL
Joseph Fisher Vermont EFL
Lachlan McDonald Rowville EFL
Jackson McDonald Rowville EFL
Cam Purdy Vermont EFL
Tom Maas Vermont EFL
Jayden Kroussoratis Norwood EFL
Jesse Donaldson Montmorency NFL
Josh Grabowski Bundoora NFL
Lucas Hobbs Macleod NFL
Jhye Baddeley-Kelly North Heidelberg NFL
Nick Riddle Greensborough NFL
Anton Woods Eltham NFL
Jordan Perry Northcote Park NFL
Brad Leggett Macleod NFL
Jack Johnston Greensborough NFL
Lucas Walmsley Dingley SFL
Christopher Carey East Malvern SFL
Josh Fox Cheltenham SFL
Lucas Hall East Malvern SFL
Will Clarke St Pauls SFL
Luke Duffy East Malvern SFL
Nicholas Buykx Werribee Districts WRFL
Liam Cavanagh Sunshine WRFL
Ben Said St. Albans WRFL
Lewis Tudor Caroline Springs WRFL
Tom Donoghue St Albans WRFL
Daniel Schibeci Werribee Districts WRFL
Nick Ryan Spotswood WRFL
Kyle Galloway Caroline Springs WRFL
Johnathan O’Brien Albion WRFL
Rex Hickman Caroline Springs WRFL
Luke Goetz Altona WRFL

INITIAL ENERGY SAFE VIC COUNTRY U19 SQUAD

NAME SURNAME CLUB LEAGUE
Angus Byrne Echuca GVFL
Brad Whitford Kyabram GVFL
Liam Duguid Shepparton GVFL
Jamie Dunne Benalla GVFL
Jobee Warde Echuca GVFL
Thomas Burke Euroa GVFL
Mitchell Kemp Echuca GVFL
Darby Henderson Echuca GVFL
Wil Hamilton Rochester GVFL
Kieran Jones Maffra Gippsland FL
Zac Hurley Sale Gippsland FL
Kim Drew Warragul Gippsland FL
Joel Norton Leongatha Gippsland FL
Thomas Fleming Moe Gippsland FL
Ryan Bruce Yarrawonga O&M
Matthew Casey Yarrawonga O&M
Joe Richards Wangaratta O&M
Daniel Sharrock Wangaratta O&M
Brad Melville Wangaratta O&M
Jack Schilg Corowa O&M
Tristan Mann Albury O&M
Connor Newham Wodonga Raiders O&M
Cassidy Parish Grovedale Geelong FL
Jarrod Walters St Marys Geelong FL
Jack Henderson St Marys Geelong FL
Harry Benson St Marys Geelong FL
Adam Garner Colac Geelong FL
Lachie Noble Sth Barwon Geelong FL
Sam Wolfenden St Albans Geelong FL
Harry Ling St Marys Geelong FL
Mitch Chafer Torquay Bellarine FL
Sam James Nth Warrnambool Hampden FL
Nic Carlon Edithvale-Aspendale MPFNL
Luke Webster Mt.Eliza MPFNL
Tom Small Mt.Eliza MPFNL
Josh Harris Rosebud MPFNL
Ishak Bashir Seaford MPFNL
Jarrod Sullivan Karingal MPFNL
Kye Whitford Langwarrin MPFNL
Sam Beasley Cobram Murray FL
Patrick Bruzzese Wandin Yarra Ranges FL
Nick Stuhldrier Bacchus Marsh Ballarat FL
Matt Young Darley Ballarat FL
Jordy Johnson East Point Ballarat FL
Jacob Brown East Point Ballarat FL
Dylan Landt Sunbury Ballarat FL
Bailey Henderson Strathfieldsaye Bendigo FL
Jack Scanlon Gisborne Bendigo FL
Brayden Torpey Sth Bendigo Bendigo FL
Lachlan Gill Strathfieldsaye Bendigo FL
Lachy Wallace Strathfieldsaye Bendigo FL
Jose Miliado Woorinen CMFL
Austin  Mertz Swan Hill CMFL
Logan Prout Leitchville Gunbower Heathcote DFL