TAC   

 
 
These lists are for the top individual goal kicking tallies for a game each round . The qualifying amount for this list is a bag of 12 or more goals in a game.

This list is based on Senior matches only. If you have any information regarding this section, please email me. I apologise for any omissions.


Player
Match
League
Rnd

Week 21: August 13th
Michael Bateman Pyramid Hill v Inglewood Loddon Valley 18
Jason Bell Gol Gol v Meringur Millewa 17
Lee Hamilton Moyston Willaura v Lismore Derinallum Mininera & District 17
Daniel Lewis Millawa v Bonnie Doon Ovens & King 17

Week 20: August 6th
Hayden Lamaro Violet Town v Nagambie Kyabram & District 17
Andrew McKay Hepburn v Rokewood Corindhap Central Highlands 16
Ben Schwarze Sorrento v Pearcedale MPNFL - Nepean 16

Week 18: July 23rd
Rob Leahy Whorouly v Swanpool Ovens & King 14
Robert Lindsey Ouyen United v Jeparit Rainbow Mallee 15
Jack Tatterson Maffra v Traralgon Gippsland 14

Week 17: July 16th
Luke Damon Chelsea v Mt Eliza MPNFL - Peninsula 12

Week 16: July 9th
Matthew Ferguson Sale v Warragul Gippsland 12

Week 15: July 2nd
Brendan Sessions King Valley v Goorambat Ovens & King 11
Grant Weeks Golden Square v Sandhurst Bendigo 11

Week 11: June 11th
Matthew Brown Lexton v Maryborough Castlemaine District 9
Chris Eddy Lancaster v Kyabram & District 11
Jake Best Foster v DWWWW Alberton 11
Kahl Oliver LBU v Leitchville Gunbower Heathcote & District 8

Week 10: June 4th
Matthew Gretgrix Eaglehawk v Castlemaine Bendigo 8
Jason McCrae Dartmoor v Cavendish South West District 9
Jay Robins Lexton v Royal Park Maryborough Castlemaine District 7

Week 9: May 28th
Chris Sanders Berrigan v Picola United Picola & District - Nth West 8
Daniel Hermans Lorne v Western Eagles Colac & Disitrict 7

Week 8: May 21st
Jonse Palmer Shepparton East v Katunga Picola & District - Sth East 7

Week 6: May 7th
James Bristow Golden Square v Kyneton Bendigo 5

Week 5: April 30th
Tom Hickey Bullioh v Corryong Upper Murray 2
Kane Jones Seville v Belgrave YVMDFL - Div 1 3
James McNamee Dunnolly v Royal Park Maryborough Castlemaine 2

Week 3: April 16th
Matthew Ferguson Sale v Wonthaggi Power Gippsland 2
Christian Kelly Maldon v Campbells Creek Maryborough Castlemaine District 1

Week 2: April 9th
James Hodgkin Mitta United v Wodonga Saints Tallangatta & District 2

Week 1: April 2nd
Dean McGowan Murrabit v Wakool Golden Rivers 1