Polaris

These lists are for the top individual goal kicking tallies for a game each round . The qualifying amount for this list is a bag of 11 or more goals in a game.

This list is based on Senior matches only. If you have any information regarding this section, please email me. I apologise for any omissions.

Player
Match
League
Rnd
Week 22: August 24th
Heath Barnett Lancaster v Longwood Kyabram & District 20
Daniel Tubb Swifts Creek v Omeo Benambra Omeo & District Prelim

Week 20: August 10th
Liam Anderson Donald v Boort North Central 17
Matt Cranage Edenhope Apsley v Natimuk Hosrham & District 17
Josh Evans Strathmerton v Yarroweyah Picola & District - North West 17

Week 17: July 20th
Kris Brennan Navarre v Maryborough Rovers Maryborough Castlemaine District 12
Aaron Purcell Jerilderie v Yarroweyah Picola & District - North West 14

Week 15: July 6th
Daniel Bradshaw Dederang Mt Beauty v Wodonga Saints Tallangatta & District 12
Gavin Kelm Horsham Saints v Horsham Diggers Wimmera 11
Jayden Reid Bungaree v Illabrook Central Highlands 11
Sam Turner Healesville v Kinglake Yarra Valley Mountain - Div 2 12

Week 14: June 29th
Glenn Boyd Woorineen v Koondrook Barham Cenrtal Murray 10
Anthony Mellington Murchison v Ardmona Kyabram & District 12

Week 13: June 22nd
Thomas Buckley Bright v Tatong Ovens & King 10
Shane Oakley Noradjuha Quantong v Taylors Lake Horsham & District 11


Week 12: June 15th
11 Greg Telford Kiewa Sandy Creek v Tallangatta Tallangatta & District 9

Week 11: June 8th
Eddie Edwards Rumbalara v Tocumwal Murray  10
Aaron Purcell Jerilderie v Strathmerton Picola & District - North West 9
Week 8: May 18th


Christopher Bant Panmure v Merrival Warrnambool & District 7 Matthew Jones Federal v Bullioh Upper Murray 5 Paul Messer Quambatook v Hay Golden Rivers 6 Chase Strawhorn Mulwala v Tocumwal Murray 8 Joshua Swift Yinnar v Yallourn Yallourn North Mid Gippsland 7 Nathan Wright Carisbrook v Maryborough Rovers Maryborough Castlemaine District 5  


Week 7: May 11th
Adam Donohue Grovedale v North Shore Geelong 5
Robert Lindsay Gol Gol v Meringur Milawa 4
Luke Stanbrook Bambill v Nangiloc Milawa 4

Week 5: April 27th
Daniel Christmas Newstead v Trentham Maryborough Castlemaine District 2
Tyler Jones Moama v Nathalia Murray 5
Thomas Mullane-Grant Drysdale v Portarlington Bellarine 4

Week 4: April 20th
Martin McKenzie Mathoura v Picola United Picola & District - Nth West 3

Week 3: April 13th
Jason Bell Wentworth v Merbein Sunraysia 1
Owen Fitzpatrick Catani v Nilma Darnum Ellinbank & District 2
Aaron Purcell Jerilderie v Strathmerton Picola & District - Nth West 2


Week 2: April 6th
 
James Bow Garfield v Nilma Darnum Ellinbank & District 1
Daniel Hovey Barwon Heads v Portarlington Bellarine 2
Aaron Purcell Jerilderie v Blighty Picola & District - Nth West 1
Andrew Slevison Thorpdale v Yarragon Mid Gippsland 1
Matthew Smith North Wangaratta v Swanpool Ovens & King 1
 
 
 
 
 
 

Week 1: